A sziámi harcoshal(másnéven betta)Thaiföldről származik.Kedvenc eledelei:
Vörös szúnyoglárva,tubifex.A betta megeszi a muslincát is,amit nagyon könnyű beszerezni.Szárított tápokat csak alkalmanként adjunk nekik,mert ez a táplálék nem túl laktató.Másrészt a bettának szüksége van élő eleségekre.
A hím bettát nem ajánlatos másik hím bettával együtt tartani,mert megtépik egymást.A hímek is elviselhetik egymást,ha egy méternél hosszabb akváriumban tartjuk őket.A nőstény betták egyálatál nem bántják egymást,talán ritkán kergetőznek.De ez természetes.A bettát nem kell nagy akváriumokban tartani,elég 10-20 literben.Ám a nagyon kicsi akváriumokat sem szereti.A boltokban kicsi pohárban tartják őket,nemcsoda,hogy gyakran látunk elpusztult bettákat.
Szaporításuk egyszerű,nem nehéz feladat.Ám nem is mondhatjuk,hogy egyszerű.
Ki kell választani a párt. Először a nőstényt szokás betenni az ivató tankba, hagy ismerkedjen a környezettel. Kb. 2nap múlva a nőstényt betesszük a műanyag/üveg hengerbe, a hímet pedig szabadon az ivató tankba. Így azonnal kiderül, hogy a nőstényben van e érett ikra (függőleges csíkozódás jelenik meg az oldalán). Itt megjegyezném, hogy a világos színű nőstényeken (fehér, pastel, cambodia, sárga) nem fog megjelenni a csíkozódás, még akkor se, ha van bennük ikra. Közben a víz hőmérsékletét természetesen megemeljük 28-300C-ra. A hőmérséklet növekedése ösztönzi a párt. Ezután így telik el 1-2nap, mialatt a hím habfészket épít.Kiengedjük a nőstényt 10-20 perccel azelőtt, hogy felkapcsolnánk a villanyt. Ha tetszelegnek egymásnak, de meg-megkergeti a hím a nőstényt, az teljesen normális. Ekkor van nagy szerepe a búvóhelyeknek. A hím rendszerint még csinosítgatja habfészkét, amit a nőstény kellő távolságból figyel. Ha kész a hím, akkor áll a fészke alatt és rendszeresen köröket megy az akváriumba, keresve a nőstényt. Próbálja a fészke alá csalni, kifeszített úszókkal „lobog” a nőstény körül. Gyönyörű látvány. Ezután következik maga az ivás, ami lehet csupán félóra, de akár 3óra is. Ívás után a hím elüldözi a nőstényt, amit nekünk ki is kell venni. Ezek után már csak meg kell várni az ikrák kelését, és azután 1-2nappal a hímet is kivehetjük, ha a kishalakon már nincs szikzacskó és szabadon tudnak úszni. Ívás közben rendszerint megsérül a nőstény, de akár a hím úszója is, ezekre figyelni kell, hogy ne támadja meg valami gombás fertőzés, de pár hét alatt rendbe jönnek.Ennyi lenne. http://www.youtube.com/watch?v=rK0m_awMOWQ Ez a videó a betták párzását mutatja be.Érdemes megnézni
A betták labirintkopoltyús halak,ami azt jelenti,hogy képesek a légköri levegőből szippantani.Ezért ne fedjük le akváriumuk vizét semmivel,mert ez pusztulásukhoz vezethet.Magyarországon a legelterjedtebb színek a bettáknál a piros és a kék. A betta hazájában(Thaiföldön)úgynevezett betta viadalokat rendeznek.Egy kicsi akváriumba(kb. 10 literesbe)beletesznek kettő,de akár több hím bettát is egyszerre.A betták elkezdenek verekedni,mivel védik a területüket.Végül elkezdik tépni egymást,és most jön a szomorú rész:az egyik beta elpusztul,ráadásul a győztes betta is ilyen lesz,mint itt,a képen.Ha egy videót meg szeretnél nézni a betták verekedéséről,http://www.youtube.com/watch?v=PbTrIHy9XmI erre kattints!
Mégtöbb információt a http://www.betta-splendens.gportal.hu/ nevű oldalon találsz,valamint ezen az oldalon a sziámi harcoshalak 2 menünél.